تکنیک های نگارش پایان نامه

استاد محمد رضا آتشین صدف
180 هزار تومان با تخفیف 20 درصد 144 هزار تومان
ثبت نام به اتمام رسیده است
اطلاعات دوره

مهلت ثبت نام :

5 اسفندماه 98

شروع کلاس:

6 اسفند ماه 1398

روزهای برگزاری:

شنبه، یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه،‌چهارشنبه

ساعت برگزاری :

شنبه، یکشنبه ، دوشنبه و سه شنبه: 19 الی 20:30 | چهارشنبه:20 الی 21:30

تعداد جلسات :

6 جلسه

هزینه دوره :

180 هزار تومان با تخفیف 20 درصد 144 هزار تومان

مکان دوره :

سامانه آموزش آنلاین مرکز آموزش های آزاد دانشگاه ادیان و مذاهب
معرفی دوره

بیشتر دانشجویان تحصیلات تکمیلی که به نیمه‌های پایان‌نامه یا آخر آن رسیده‌اند از این دو دسته بیرون نیستند: دسته‌ای اول که آن‌قدر فیش و محتوا دارند که از حداکثر مقداری که دانشگاه برای حجم پایان‌نامه مشخص کرده، بیرون می‌زند؛ دستة دوم آنهایی که کل مطالبشان کمتر از حد موردنظر است و حالا آنها مانده‌اند 40- 50 صفحه مطلب که (ببخشید) به تعبیر خودشان نمی‌دانند از چه گوری باید بیاورند!

دستة اول در معرض اتهام کپی پیست بودن پایان‌نامه هستند؛ چون آن‌قدر مطلب در پایان‌نامه چپانده‌اند که دیگر جایی برای حرف‌های خودشان نمانده است و دستة دوم در معرض اتهام آب بستن به پایان‌نامه؛ گروه اول باید دست‌کم یک‌پنجم یا یک‌چهارم صفحات پایان‌نامه را خالی بگذارند برای حرف‌های خودشان؛ اما آخر این حرف‌ها را از کجا بیاورند؟ پاسخ در است مهارتی است به نام «پردازش» و دستة دوم باید بتوانند همین محتوایی را که دارند به نحو آبرومندانه کش و «بسط» دهند بدون اینکه متهم به حاشیه رفتن یا آب بستن به خیک پایان‌نامه شوند.

یکی از جاهایی که دانشجویان و (حتی اگر جسارت نباشد بعضی از استادان- دیدم که میگم) واقعاً عزا می‌گیرند و دودستی سینه می‌زنند، زمانی است که می‌خواهند متن پایان‌نامه یا مقالة خود را نهایی کنند و بدهند برای ارزیابی یا انتشار در نشریه‌ای؛ خب این سوگواری جان‌گداز برای چیست؟ برای این است که احساس می‌کنند یا آن‌قدر نثر و نوشته‌شان دبستانی و بی‌کلاس است که خجالت می‌کشند، بگویند من نوشته‌ام یا آن‌قدر تصنعی و مغلق نوشته که با رمل و اسطرلاب شاید بتوان بخشی از آن را فهمید.

واقعیت این است که هیچ‌کس در دو جلسة یک ساعت و نیمه نمی‌تواند به نویسنده‌ای تبدیل شود که هم روشن و بی‌گرفت و گیر بنویسد و هم نثرش فاخر و متناسب شخصیت دانشگاهی‌اش باشد. من هم ادعا نمی‌کنم در این دوره معجزه‌ای می‌شود یا قرص و تزریقی در کار است؛ پس قرار است در این دو جلسه چه چیزی آموزش داده شود؟ تکنیک‌ها و تمرین‌هایی ساده‌ اما مؤثری هست که با انجام تدریجی ولی مستمر آنها در یک بازة زمانی بین سه تا شش ماه (و در بعضی افراد شاید کمتر و شاید هم بیشتر) می‌توان به مهارت نویسندگی در سطح قابل قبولی رسید.

اهداف دوره

آموزش راه های میانبر و پربازده برای کسب مهارت نگارش دانشگاهب
آشنایی با روش هایی برای در آوردن پایان نامه از حالت کپی ئیستی و نیز گسترش محتوای پایان نامه بدون متهم شدن به حاشیه رفتن
آشنایی با رایج ترین اشکالاتی که موجب رد شدن پایان نامه ها می شود

سرفصل های دوره

1. شناخت قفل های ذهنی ای که مانع نویسنده شدن هستند
2. دو تکنیک و تمرین مهم نویسنده شدن
3. شیوه های گسترش دایره لغات
4. معرفی سه کتاب بالینی در نویسندگی
5.فرق پایان نامه کپی پیستی و پایان نامه اصیل
6. روش ها و تکنیک های هفتگانه بسط
7. چگونه مطالب گردآوری شده را پردازش کنیم؟
8. پنج عنوان از رایج ترین اشکالات رایج پایان نامه ها

رزومه استاد

محمدرضا آتشین صدف، متولد ۱۳۵۳، دزفول، ورود به حوزه علمیه از سال ۱۳۷۳ و اشتغال تاکنون، ورود به دانشگاه تربیت مدرس (تهران)، در مقطع کارشناسی ارشد، رشته فلسفه، گرایش منطق فلسفی در سال ۱۳۸۷، دفاع از پایان نامه‌ ارشد در سال ۱۳۸۷.

  • مدرس حوزه و دانشگاه
  • مبلغ باسابقه (از مدارس ابتدایی تا کمپ‌های ترک اعتیاد!)
  • کارشناس رادیو معارف
  • کارشناس رادیو قم
  • کارشناس شبکه ۳ سیما
  • سخنران وبینارهای دینی مرکز اسلامی انگلیس

تدریس

  1. مدرس دوره ترمیک زبان در آموزشگاه‌ زبان
  2. تدریس دوره‌های گرامر و درک مطلب به صورت مجازی
  3. تدریس علوم اسلامی در حوزه و دانشگاه؛ شامل ادبیات عرب، ادبیات فارسی، منطق، فلسفه، اصول، فقه، علوم حدیث و تفسیر در حوزه‌های علمیه برادران، خواهران، جامعه الزهرا (س)، دانشکده اصول دین، جامعه‌المصطفی (ص) و دانشگاه ادیان، دانشگاه فرهنگ و معارف اسلامی، موسسه بین‌المللی مطالعات اسلامی و…
  4. تدریس در موضوعات گوناگون از قبیل نویسندگی، وبلاگ‌نویسی، طنزنویسی، روش تحقیق و مقاله‌نویسی و …
فهرست